19.05.2025 15:18
З 19 по 25 травня 2025 року в Україні вперше проводитиметься Національний тиждень безбар’єрності

З 19 по 25 травня 2025 року в Україні вперше проводитиметься Національний тиждень безбар’єрності задля привернення уваги суспільства до потреби створення доступного середовища та рівних можливостей для всіх громадян, підвищення обізнаності про рішення та реформи у контексті формування безбар’єрних просторів, сервісів та інформації, адже безбар’єрність ‒ це не лише про інфраструктуру, а й про повагу, гідність і комфорт для кожного.
Мета кампанії ‒ сформувати культуру безбар’єрності через інформаційні заходи, приклади доступності та активну участь громадян, бізнесу й влади.
Відмовляючись від бар'єрів, ми відкриваємо двері для різноманітності та взаєморозуміння. Безбар'єрне середовище - це місце, де кожна людина, будь-яких віку чи можливостей, може відчувати себе комфортно і важливою частиною. Це означає, що немає перешкод чи обмежень, які заважають людям взаємодіяти, вчитися та грати разом.
В рамках цього тижня по всій країні проходитимуть обговорення актуальних питань пов’язаних з безбар’єрністю, відбуватимуться культурно-мистецькі та просвітницькі заходи щодо висвітлення певних досягнень, пошуку нових рішень та обміну знаннями в цій сфері.
Окрема увага в межах ініціативи приділятиметься розвитку культури поваги до гідності кожної людини, незалежно від віку, фізичних можливостей, статі чи інших чинників.
Безбар’єрність — це концепція, що передбачає створення умов, у яких всі люди, незалежно від їхніх фізичних, сенсорних, інтелектуальних чи інших особливостей, мають рівний доступ до різних аспектів суспільного життя. Це шлях до створення комфортного середовища, де немає обмежень і кожна людина має можливість реалізувати свій потенціал.
У 2021 році за ініціативи першої леді України Олени Зеленської прийнята Національна стратегія із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.
Цим документом передбачено створення безбар’єрного простору в Україні за шістьма основними напрямками:
- Фізична безбар’єрність – створення середовища, в якому громадські споруди та публічні місця, транспорт і послуги є фізично доступними для всіх суспільних груп.
- Інформаційна безбар’єрність – умови, за яких люди, незалежно від їх функціональних порушень чи комунікативних можливостей, мають доступ до інформації в різних форматах та з використанням технологій, що враховують їх потреби та можливості.
- Цифрова безбар’єрність – забезпечення доступу до інформації, комунікації, публічних та інших послуг онлайн для всіх суспільних груп, включаючи літніх людей, людей з інвалідністю, людей, які проживають у сільській місцевості тощо.
- Суспільна та громадянська безбар’єрність – передбачає забезпечення рівних можливостей участі всіх людей та суспільних груп у житті громад та держави.
- Освітня безбар’єрність – створення рівних можливостей та вільного доступу до освіти, включаючи освіту протягом життя.
- Економічна безбар’єрність – забезпечення умов та можливостей для працевлаштування, заняття підприємництвом молоді, жінок, літніх людей, людей з інвалідністю тощо.
Національний тиждень безбар’єрності — це не просто інформаційна кампанія, а крок до суспільства, в якому кожен має право на гідне, зручне і повноцінне життя.
Довідник безбар'єрності: https://bf.in.ua/
Гайд безбар’єрних подій: https://bbu.org.ua/gaid-bezbar-iernih-podii/
Рекомендації щодо викладення інформації суб’єктами владних повноважень у форматах, що забезпечують доступність її сприйняття: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1046-2023-%D1%80#Text
Типові рішення щодо використання кольорів та дизайну: https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2025/02/rekomendacziyi-brendbuk.pdf
#тиждень_безбарєрності
Національний тиждень безбар’єрності в рамках стратегії створення безбар’єрного простору в Україні за ініціативи першої леді України Олени Зеленської