15.01.2025 14:14
З якими ризиками можуть зіштовхнутися неповнолітні під час перебування у соціальних мережах
Служба у справах дітей інформує
російські спецслужби не гребують будь-якими способами досягненням своїх цілей і використовують для цього українських дітей. Наразі вони вербують неповнолітніх для підпалу автівок військовослужбовців ЗСУ, обіцяючи за це винагороду. Пропонують такий «заробіток» підліткам через соціальні мережі, месенджери. Така ситуація та вербування українських дітей – черговий спосіб рф дестабілізувати ситуацію в Україні.
Які ж причини призводять до того, що пропозиції з боку російських спецслужб знаходять відгук саме у підлітків, чому для дестабілізації суспільства вони роблять акцент саме на дітей 13-17 років?
По-перше, це вікові особливості підлітків. Для дітей 13-17 років характерною є несформованість тих ділянок мозку, які відповідають за контроль, встановлення причинно-наслідкових зв’язків, можливість передбачати наслідки подій, власних та чужих вчинків. Ці ділянки закінчують своє формування у віці 28 років. Це призводить до того, що користуючись своїм правом на особистий вибір, підліток до кінця не усвідомлює, що до цього вибору його навмисне підштовхують, а відповідати за зроблене прийдеться в повній мірі саме йому і серйозно (відповідальність за диверсії у військовий час – до 15 років ув'язнення або довічне позбавлення волі).
По-друге, підлітки прагнуть до ризику, тим самим вони випробують себе, свої можливості, перевіряють на міцність систему норм, правил суспільства, в якому живуть. Але за несформованості критичного мислення вони, як ніхто інший, схильні потрапляти у небезпечні ситуації.
Це ще й період сепарації від батьків, формування власної системи цінностей шляхом перевірки системи цінностей, закладеної батьками та суспільством. І якщо ці цінності закладалися у несприятливих умовах, за відсутності поваги до дорослих та довіри, безпеки у стосунках, неумотивовані, такі цінності будуть швидко забуті і підліток почне активно розширювати межі дозволеного, випробуючи суспільство на його правову, моральну, етичну спроможність.
Підлітковий вік – це період усвідомлення свого місця у суспільстві, майбутнього, період планів та мрій. А реалізація мрій, природно, потребує або активної праці та/або матеріальної складової. Тому підлітки легко «ведуться» на можливості «легкого» заробітку, відгукуються на оголошення на зразок «2 тис. доларів, навички не потрібні, тільки ваш телефон і час». І якщо дорослі легко усвідомлюють всю абсурдність ситуації, то підліток «не задумується», що стоїть за такими щедротами та не усвідомлює шкоду, яку може завдати і собі, і оточуючим. Відгуки на пропозиції «зробити щось важливе» підлітки оцінюють як можливість заявити про себе.
Як запобігти ризикам?
Враховуючи, що цей процес наразі активно здійснюється через соціальні мережі та месенджер, актуальності набуває просвітницька робота з дітьми щодо медіаграмотності та медіагігієни. Робити ставку на заборону користатися певними соціальними мережами або встановлення застосунку «батьківський контроль» зокрема, коли мова йде саме про підлітків, точно не можна. Адже в цьому випадку велика вірогідність, що дитина буде діяти, по-перше, всупереч, а по-друге найде можливість обійти батьківський контроль. А от познайомити підлітків з прийомами онлайн-вербовки та правилами їх уникання, навичками розрізнення фейкової інформації від достовірної, пояснити, яка інформація є секретною і які наслідки її розголошення матиме як для країни, так і для дитини, її рідних – точно треба. Також підліткам варто розповідати дорослим про нові онлайн-знайомства, використовувати офіційні ресурси для отримання і перевірки інформації та уникати відвідування сайтів із сумнівним змістом. Важливо підкріпити це інформування конкретними прикладами винесених вироків.
Протидіяти вербуванню можна також через формування сталої, свідомої системи цінностей, таких як патріотизм, відчуття національної приналежності та єдності. На відміну від передачі знань з будь-якої навчальної дисципліни націоналізм та патріотизм можуть успішно впроваджуватися у свідомості дітей та молоді лише наскрізно, через осибистий приклад та долучення до соціально значимих активностей. Такою проактивною діяльністю сьогодні є волонтерство, але в межах компетенції (як то виготовлення оберегів для військових, підготовка вітальних листівок, збір коштів від продажу власноруч виготовленого на ярмарках-продажах на конкретні потреби ЗСУ), запровадження молодіжних проєктів тощо.
Налагоджувати довірливі стосунки у родині, спілкуватися з дітьми, цікавитися, як вони проводять свій час, в яких соціальних мережах зареєстровані, щоб мати можливість коректно пояснити можливі небезпеки, які несе та чи інша мережа, месенджер щодо можливого ризику вербування, які можуть бути наслідки, познайомити із схемами вербування, щоб зіткнувшись із чимось схожим, дитина була готова реагувати відповідним чином (протистояти тиску, маніпуляції, повідомити батькам та звернутися до поліції).
За додатковою інформацією можна звертатися за номером телефону: +38 066 607 3194 (з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 17:00), або на електронну пошту ssd_shchastya@ukr.net.