Щастинська територіальна громада

Луганська область, Щастинський район

07.11.2024 14:07

Міністерство розвитку громад та територій України: Євроінтеграційні процеси в Україні тривають

d86bed3a-9526-4fd4-970b-8aa7b483c97e.jpg

В рамках інтеграції України до Європейського Союзу Міністерство розвитку громад та територій України за технічної підтримки експертів Recovery and Reform Support Team at the Ministry for Restoration of Ukraine впроваджує важливі нормативні зміни в галузях автомобільного, залізничного, авіаційного, морського та внутрішнього водного транспорту, а також енергоефективності, водопостачання, житлової та регіональної політики. Це дозволить гармонізувати українське та європейське законодавство та мати узгоджену позицію з країнами-членами ЄС.

І це не просто суха бюрократія, це про людей і для людей, адже ці зміни стосуються підвищення рівня якості надання послуг пасажирам та захисту їхніх прав, безпеки на транспорті. Також йдеться про підвищення якості надання комунальних послуг, запровадження обов’язкових критеріїв енергоефективності, що є не лише сучасним європейським стандартом, а й питанням нашого виживання в умовах війни. Відбудова житла, освітніх і медичних закладів, адмінбудівель також буде відбуватися за новими нормами енергоефективності. Надважливим питанням, над яким працює Міністерство, є забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб.

Також реформи матимуть позитивний економічний ефект, адже вони сприятимуть спрощенню умов доступу до ринку перевезень для бізнесу та створенню конкурентного ринкового середовища.

У щорічному Звіті Європейської Комісії позитивно відзначено вирішення нагальних потреб відбудови, зокрема житла та критично важливої інфраструктури, а також окреслено ключові напрямки роботи на наступні періоди. Зокрема, для всієї транспортної галузі зазначено необхідність ухвалення та реалізації Національної транспортної стратегії до 2030 року та Стратегії розвитку та розширення прикордонної інфраструктури з ЄС та Молдовою до 2030 року. Не менш важливим завданням є створення інспекційних та слідчих органів на залізничному, автомобільному та внутрішньому водному транспорті.

Нижче деталізація пріоритетів по окремих секторах, викладених у Звіті.

✈️ Авіаційна галузь

Триває приведення регуляторних норм у сфері цивільної авіації до авіаційних правил ЄС. Також є необхідність перегляду Переліку застосованих вимог та стандартів ЄС відповідно до Угоди про спільний авіаційний простір.

🚛 Автомобільний транспорт

Важливим є прийняття Закону про приведення послуг автомобільного транспорту у відповідність до стандартів ЄС щодо доступу до ринку автомобільних перевезень, аби українські перевізники могли конкурувати на рівних з європейськими, та внесення змін до Закону про мультимодальні перевезення.Також необхідно оцінити потенціал та спланувати модернізацію критично важливої енергетичної та транспортної інфраструктури та збільшити ефективність автомобільних та залізничних прикордонних пунктів пропуску. Позитивним фактом є продовження Угоди про лібералізацію вантажних перевезень між Україною та ЄС, так званого транспортного безвізу.

🚉 Залізничний транспорт

Зауважено необхідність створення законодавчих умов для функціонування конкурентного ринку пасажирських і вантажних перевезень на залізниці, створення незалежного регуляторного органу, національного органу з безпеки та відокремлення управління інфраструктурою від залізничних перевезень. Для цього потрібно ухвалення проєкту Закону про систему та особливості функціонування ринку залізничного транспорту України, який за поданням Уряду зареєстрований Верховною Радою України.

🚢 Морський транспорт

Зазначено важливість сталого функціонування Українського морського коридору, який розпочав свою роботу у 2023 році після виходу росії з Чорноморської зернової ініціативи. Проте існує необхідність посилити роботу щодо гармонізації українського законодавства з морськими принципами ЄС.

⚓️ Внутрішній водний транспорт

Ведеться активна робота з DG MOVE щодо визнання українських кваліфікаційних документів членів екіпажів суден внутрішнього плавання. А також, над провадженням електронного Реєстру кваліфікаційних документів членів екіпажів суден внутрішнього плавання та послужних книжок.

🔋 Енергоефективність

Зазначено, що законодавство України значною мірою узгоджується з нормами ЄС про енергоефективність. Прийнято понад 30 підзаконних актів, які посилюють виконання законодавства в галузі енергоефективності. Відмічено важливість прийняття Довгострокової стратегії термомодернізації будівель до 2050 року та низки державних цільових програм щодо енергетичної модернізації державних та комунальних підприємств. А також, створення Фонду Декарбонізації.

🚰 Водопостачання

Нагальним є вирішення питання з відшкодуванням витрат на послуги водопостачання, зокрема, шляхом реформування системи ціноутворення у системі житлово-комунальних послуг.

🏘 Житло

Важливим є зобов'язання України щодо забезпечення доступу до житла для людей, які цього потребують, зокрема ВПО. Також продовжується реалізація програм, спрямованих на вирішення проблеми критичного руйнування житла.

🤝 Регіональна політика

Позитивно відзначено розширення участі громад у програмах співробітництва Interreg та активізацію участі органів місцевого самоврядування у партнерських ініціативах Євросоюзу. За ініціативи Міністерства ухвалено законодавчі зміни щодо вдосконалення участі органів місцевого самоврядування у міжрегіональному та транскордонному співробітництві. Проте необхідна реалізація Державної стратегії регіонального розвитку. На наступних етапах має відбутися запровадження комплексного планування території в громадах, цифровізація містобудівної діяльності, взаємоузгодження документів стратегічного планування та містобудівної документації. У рамках реформи управління публічними інвестиціями – PIM – важливо забезпечити планування відновлення та прозорий розподіл фінансування відповідно визначених пріоритетів, та участь місцевої влади у їх розробці, впровадженні і моніторингу. Слід також продовжити впровадження екосистеми DREAM - Державна цифрова екосистема управління відновленням

🇺🇦 Реформа державного управління

Відзначено, що система державного управління України зберегла свою стійкість в умовах війни й продовжила надавати послуги населенню та бізнесу, зокрема завдяки цифровізації послуг. Було прийнято закон, який узгоджує та гармонізує близько 200 законів із Законом «Про адміністративну процедуру». Проте подальший процес Євроінтеграції та відновлення вимагатиме від України посилення спроможності державного управління та покращення управління людськими ресурсами, а також формування політики на основі фактичних даних та моніторингу.