26.06.2024 12:00

26 червня в Україні відзначають День кримськотатарського прапора

667c2ac39fd92__14d012dae24745bbfc699ed18e0624251719401084.webp

Вперше кримськотатарський прапор підняли у 1917 році, одразу після Лютневої революції. На початку 1919 року кримськотатарське Парламентське бюро затвердило "Положення про культурно-національну автономію мусульман Криму".

Саме в цьому документі національним гербом визнавали зображення тарак-тамги, а прапором – полотнище сіро-блакитного кольору із зображенням національного герба у верхньому куті. Це перше документальне свідчення про статус національного герба і прапора кримських татар у їхньому сучасному вигляді.

Проте через репресії Радянського Союзу проти кримських татар та введення комуністичного режиму прапор не використовували.

Лише у 1991 році, після того, як кримськотатарський народ відновив свій національний інститут – Курултай, ухвалили постанову про національний прапор і гімн кримськотатарського народу. Блакитне полотнище разом з українським прапором замайоріло над Кримом.

"Сьогодні наші співгромадяни, які мешкають у тимчасово окупованому Криму, позбавлені можливості відзначити цей день вільно, без контролю російських загарбників. Країна-агресор всіляко намагається придушити голос свободи та стерти національні межі, перетворивши всіх на «єдіний народ»", – зауважив Уповноважений ВР України з прав людини Дмитро Лубінець.

День кримськотатарського прапора відзначається в Україні 13-й рік поспіль, хоча до 2014 року багато хто не знав, що він собою являє.

Небесно-блакитний колір у тюркських народів – це символ чистоти, свободи, честі, вірності, бездоганності тасили. Цей колір, який має назву "кок" (блакитний), асоціюється з чистотою, безкраїм небом та морем.

Жовтим кольором у лівому верхньому кутку прапора зображено герб кримських татар – тарак-тамгу – символ державної влади, який зображався на печатках, монетах і документах Кримського ханства.

У 2019 році у рамках акції "Обʼєднані прапором" кримськотатрський прапор розгорнули у 28 країнах на чотирьох континентах.

за матеріалами  https://life.pravda.com.ua/society/2024/06/26/255074/